Ολοκληρώθηκε χθες η 1η φάση της Ευρωλίγκας των γυναικών, όπου συμμετείχε και ο ΑΝΟΓ διοργανώνοντας μάλιστα τον ένα από τους 4 ομίλους.

Η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα (στην φωτογραφία με τον συνεργάτη του Πέτρο Δουδέση και τον βασικό χορηγό της ομάδας, ιδιοκτήτη της I-Repair, Chris Humbert), πέτυχε τον στόχο της που ήταν η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Εΰρώπης.

Στον τελευταίο αγώνα απέναντι στην ισπανική Τεράσα ήρθε η ήττα με 9-5, η οποία όμως δεν επηρέασε καθόλου την πρόκριση.
Τα κορίτσια, έχοντας πετύχει τον στόχο τους από την προηγούμενη ημέρα, μπήκαν με μεγάλο ενθουσιασμό στο ματς και προηγήθηκαν 3-1. Ομως οι Ισπανίδες αντέδρασαν πολύ γρήγορα. Εστρωσαν την άμυνά τους και ισοφάρισαν 3-3 στο ημίχρονο. Στο 2ο ημίχρονο βγήκε και η κούραση για τον ΑΝΟΓ και η Τεράσα έφτασε το σερί της στο 5-0 και το σκορ στο 6-3. Το τελικό 9-5 ήταν φυσιολογικό.