Μεγάλο παιχνίδι έγινε χθες το βράδυ στο Αντώνης Δημητρόπουλος στα πλαίσια της 3ης φάσης της Α1 των γυναικών, ανάμεσα στον ΑΝΟΓ και τον Εθνικό.

Και οι 2 ομάδες έπαιξαν με όλη τους την ψυχή για την νίκη, η οποία τελικά κατέληξε στους φιλοξενούμενους.

Ο Εθνικός ήταν καταιγιστικός στην 1η περίοδο. Οτι σουτ έκανε έμπαινε γκολ και το 1-5 ήταν γεγονός.
Ο ΑΝΟΓ κατάφερε να μπει στην συνέχεια στο ματς. Μείωσε μέχρι το τέλος της 2ης περιόδου σε 7-4 και με εξαιρετική άμυνα στα 2 τελευταία οκτάλεπτα, περιόρισε τον Εθνικό σε μόλις 2 γκολ. Στην 3η περίοδο ο Εθνικός πήγε το ματς στο 8-4 στην αρχή, αλλά ο ΑΝΟΓ μείωσε σε 8-6. Στην 4η περίοδο, η ομάδα μας έχασε πολλές ευκαιρίες να μειώσει στην ελάχιστη διαφορά, αλλά η τελική προσπάθεια δεν ήταν καλή. Κάπου στο μέσον της περιόδου ο Εθνικός πέτυχε το 9-6. Κι όμως η προσπάθεια συνεχίστηκε από τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα. Ετσι λοιπόν ήρθε η μείωση σε 9-8. Ο Εθνικός έχασε την επίθεση και ο ΑΝΟΓ στην τελευταία δική του επίθεση κέρδισε αποβολή, 15″ πριν το τέλος του αγώνα. Το σουτ της Μαμόγλου στα 8″ πήγε στο δοκάρι, η μπάλα επέστρεψε σε Γλυφαδιώτικα χέρια, αλλά δεν κατάφεραν τα κορίτσια να σουτάρουν εκ νέου και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 9-8.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 8-9

Τα οκτάλεπτα: 1-5 , 3-2 , 2-1 , 2-1

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 1, Κολιτσοπούλου, Δούλη, Μαμόγλου 2, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου, Φραγκιουδάκη 2, Κοντονή, Κοντογιάννη 3, Γαλιατσάτου, Γκίλλα, Καρύτσα

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα 1, ΜακΚι 2, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου, Κατσιμπρή 2, Μπενέκου, Τζούρκα

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κραβαρίτης

Στον άλλο αγώνα για τις θέσεις 1-4, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας της Βουλιαγμένης με 7-6.

Την επόμενη Τετάρτη, θα ολοκληρωθεί ο αγώνας Ολυμπιακού-ΑΝΟΓ που είχε διακοπεί.