Πολύ μεγάλο ματς με τεράστια ένταση, αποβολές με αντικατάσταση και φοβερό σασπένς, ήταν αυτό που έγινε στο Ηράκλειο για το κύπελλο Ελλάδος των γυναικών, ανάμεσα στην γυναικεία ομάδα του ΑΝΟΓ και το Ρέθυμνο.

Νικήτρια, η ομάδα του ΑΝΟΓ στα πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε ισόπαλη 10-10.
Στα πέναλτιη ομάδα μας ήταν πιο εύστοχη και κέρδισε 3-2 και συνολικά 13-12.

Μεαυτή την νίκη ο ΑΝΟΓ θα δώσει το παρόν στο Final 4 του φετινού κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Αγώνας

Ο ΑΝΟΓ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 0-2 αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα και ισοφάρισε 2-2 στην 1η περίοδο.
Τα κορίτσια μας ήταν καλύτερα και πήραν διαφορά 3 τερμάτων (2-5) μετά από 3′ στην 2η περίοδο. Ομως το Ρέθυμνο επανήλθε και μείωσε στο ημίχρονο σε 4-5. Σε αυτά τα 5′ ο Ορ. Σαλάχας είχε παράπονα από τους διαιτητές.
Από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε συνεχώς με τον ίδιο τρόπο. Ο ΑΝΟΓ ήταν συνέχεια με 1 γκολ μπροστά και οι γηπεδούχες συνεχώς ισοφάριζαν. Η 3η περίοδος έληξε 8-8 και το 10-10 διαμορφώθηκε στην 4η περίοδο, 3΄πριν το τέλος. Η ομάδα μας έπαιξε με παραπάνω παίκτρια αλλά δεν σκόραρε και στην συνέχεια οι 2 διαιτητές έδωσαν αρχικά διπλή αποβολή και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα απέβαλλαν 1 παίκτρια από κάθε ομάδα με αντικατάσταση.

Στα πέναλτι όπως προανέφερα, η ομάδα μας επικράτησε 3-2.

Ρέθυμνο – ΑΝΟΓ 12-13 (2-2, 2-3, 4-3, 2-2, 2-3)

Ρέθυμνο (3/10 παραπάνω και 1/1 πέναλτι): Καριπίδου Μ. 1, Φαρμάκη Μ. 1, Γαβαλά 2, Κολτσίδα 2, Φαρμάκη Ελ. 3, Καριπίδου Ηρώ 3
ΑΝΟΓ (2/9 παραπάνω και 1/1 πέναλτι): Κοντογιάννη 4, Κοντονή 3, Φραγκιουδάκη 2, Καλαργυρού 1, Λούδη 1, Αντωνιάδη 1, Γρηγοροπούλου 1